Par daudz piena?

Par daudz piena?

Izrādās, var būt arī tā un īstenībā tas ir izplatītāk, nekā liekas. Mammas, kurām ir raksturīga hiperlaktācija, ir neapskaužamā situācijā – piens ir, svars bērniņam visdrīzāk nāk klāt ļoti labi, bet katra zīdīšanas reize ir izaicinājums. Šeit daži ieteikumi, kas var noderēt kopā ar sadarbību ar zīdīšanas konsultantu.

1. Izvērtēt, vai tiešām piena ir par daudz – vai šādas sajūtas ir mammai (pilnas krūtis, tecēšana, sastrēgumi utt.), vai tas ietekmē bērnu (nespēj satvert krūti, jo spēcīga strūkla, aizrijās ar pienu, bieži zaļa, putojoša kaka, jo saņemts pieniņš, kas bagātāks ar laktozi), kāds ir bērna vecums (pirmajās dienās tas var būt normāli, bet ap 8-12 nedēļām vajadzētu nostabilizēties), cik reizes dienā tiek pie krūts (pēc pieprasījuma? cik reizes 24 h laikā apmēram? optimāli ir 8-12 un vairāk atkarībā no vecuma) un kāds ir svara pieaugums (vai piens tiešām nonāk pie bērniņa, vai piens plūst, jo ir problēmas ar satvērienu, zemmēles saitīti, nav pietiekami daudz ēdienreižu, utt.)

2. Ja bērniņš jau ir virs 6-8 nedēļām un svarā pieņemas labi, ir veiksmīga piena pārnese un bērnam sūdzību nav, tad strādājam ar mammu. Šīs ir dažas no tehnikām, katru rūpīgi izsvērt un pielietot ļoti uzmanīgi:

    1. Tikt galā ar nopietnākajiem simptomiem, ja tādi parādījušies – sastrēgumi (pašmasāža, barošana četrrāpus pozā) vai mastīts (ja drudzis ir ilgāk par 24-48 h un nepāriet, steigšus pie ārsta!)

    2. Aukstuma kompreses – jebkas no saldētavas ietīts dvielītī vai plānākā lupatiņā un uzlikts uz krūtīm vairākas reizes dienā (3x ir droši arī zīdīšanas sākumā, bet var likt vairāk, ja mazais jau ir lielāks). Visi zina par kāposta lapām zīdīšanas sākumā, bet tās ir noderīgas arī vēlāk, vai der jebkura auksta lieta, vien uzmanīgi nenodarīt pāri krūšu ādai 🙂 

    3. Dežūrzīdīšana – piedāvāt 1 pusi vairākas reizes pēc kārtas (līdz 6 h īpaši liela piena apjoma kontrolēšanā). Otrā puse šai laikā būs ļoti pilna un jutīga, to vajag atslaukt pavisam nedaudz ar roku, bet burtiski pāris reizes, lai nav spiedošās sajūtas. Dežūrzīdīšanas metodei ir vairākas variācijas – piemēram, pirmo reizi atslaukt pienu no abām krūtīm pilnībā un tikai tad sākt barot katru pusi ik pa 3 h, tad palielina. Bērniņš ēd, bet tikai no vienas puses, vienmēr tiek piedāvāts pēc pieprasījuma! Tas viss ir pēc sajūtām un vērojot sevi un mazo. Pēc 3-5 dienām piena apjomam būtu jāizmainās.

4. Augi un zāles – ļoti, ļoti uzmanīgi, ideāli ārsta vai IBCLC pieredzējušas zīdīšanas konsultanta vadībā, vai pie fitoterapeita. No augiem biežāk minētās ir piparmētras (maigākas, efekts būs lēns, no 1-2 krūzēm neko neietekmē), kā arī salvija (jau stiprākas, 1-3 g sausu salvijas lapu 1 glāzē ūdens, 1x 24 h laikā, pēc tam izvērtē, ABM protokols). No zālēm ir stiprākas, tikai uz recepti (Dostinex, kas ierobežo prolaktīna veidošanos), kā arī dažas pretalerģiju/saaukstēšanās zāles sastāvā ar pseidoefedrīnu. Ar šīm ļoti uzmanīgi, jo efekts ir straujš un, iespējams, uzdzīt atpakaļ piena apjomu jau būs ļoti grūti. 

    5. Ja sūdzības ir galvenokārt par piena tecēšanu – šeit bieži palīdz uzspiešana uz krūts (parasti tek tā, kuru nepiedāvā pirmo bērniņam) – sagatavo ieliknīti vai lupatiņu un kolīdz jūti letdown refleksu, piena pieplūdumu, hops, virsū. Esot ārpus mājas un pat bez bērniņa pie krūts – ar elkoni piespiež krūti, it kā sakrustojot uz krūtīm. Nelietot piena uzkrājējus, kā arī ieliktnīšiem pievērst uzmanību, lai nesakrājas mitrums, kas var veicināt nelabvēlīgās baktērijas. 

3. Ja sūdzības “ir” bērniņam – jūt mazuļa neapmierinātību, tad šeit var eksperimentēt ar biežāku piedāvājumu (pretēji uzskatam, ka tad tieši būs vēl vairāk apjoma, bet tieši pēc iespējas ātrāk nostabilizēt ēdienreižu daudzumu-ilgumu-biežumu), mainīt pozas (piemēram, uz krūtīm jeb bioloģiskā poza, vai “zirdziņš”, tā kā klēpī gandrīz vai sēdus, atbalstot muguriņu, vai kāda cita poza, kur bērna galviņa ir augstāka par krūti), ilgākām barošanas reizēm un krūšu saspiešanu (“hamburgera” tehnika) – lai mazais tiek pie vēlākā “biezākā” pieniņa. Tāpat var atslaukt pirmo strūklu ar roku un tikai tad piedāvāt bērniņam.

4. Ja mamma vēlas atradināt šajos posmos jau drīz pēc dzemdībām, tad tas jādara iespējami pakāpeniski (1 ēdināšanas reize pāris dienā-nedēlā, aizstāj ar maisījumu, pavisam nedaudz atslauc, liek kompreses utt.) vai, jā, pirmajās nedēļās būs ļoti efektīvas recepšu zāles. Sastrēgumiem vēlāk ielikšu ļoti labu video masāžai. Bet mastīts ir vēl viena lielā mega tēma, ko arī varam aplūkot vēlāk, kur pamatā ir ārstēšana ar antibiotikām, bet vieglākiem gadījumiem ir profilaktiski pasākumi.