Zīdīšanas resursi

Zīdīšanas resursi

Par zīdīšanu noteikti vajadzētu veidot atsevišķu atbalsta grupu, ko ceram darīt nākotnē, lai tā kalpotu kā palīgs visos zīdīšanas posmos visām mammām.

Bieži jau esam dzirdējuši par dažādiem faktiem jau vēl pirms bērniņš ir pieteicies, netrūkst gan šausmu stāsti, gan diemžēl arī mediķu neapdomīgi ieteikumi, arvien grūtāk nākas izšķirt patieso. Jā, tas ir dabisks process, bet tikpat dabisks kā mazulim iemācīties staigāt – reizēm ātri un bez kritieniem, tomēr bieži vien ar ilgāku mācīšanās posmu.

Šoreiz nestāstīšu par pašu zīdīšanas procesu (bet vienmēr labprāt gaidu jautājumus!), tā vietā apkopošu vērtīgākos resursus, kur pasniegties.

LZVKA – Latvijas Zīdīšanas Veicināšanas Konsultantu asociācija

Pirmā pietura noteikti ir Latvijas Zīdīšanas Veicināšanas Konsultantu asociācija. Sadaļā Zīdīšanas konsultācijas (http://www.zidit.lv/konsultanti) atradīsiet visu Latvijas konsultantu sarakstu. Ja esat nolēmušas zīdīt, un pat, ja liekas, ka ir nepieciešamais atbalsts un pārliecība, ka viss izdosies, ir forši, ja ir pa rokai jau konkrēts numurs, pie kā griezties par jebkuriem jautājumiem. Diemžēl kā konsultantes redzam, ka visbiežāk mammas pie mums nonāk jau ar samilzušām problēmām un savu vēsturi, kas varēja tikt labota daudz vienkāršāk. Noteikti nekautrējieties rakstīt un zvanīt jau pie pirmās sāpes, šaubas vai mazākās problēmas! Kopš Covid-19 sākuma lielākā daļa strādā arī attālināti un tas patiesi ir iespējams arī tik praktiskā lietā kā zīdīšana, ja klātienes konsultācija nav iespējama. Īsa konsultācija (pāris jautājumi, zvans līdz 15 min) parasti ir bez maksas un neviena konsultante to neatteiks, parastās konsultācijas (1-2 h) ir ap 25-45 eiro ar iespēju sazināties ar konsultanti un izvērtēt esošo problēmu vēl laiciņu pēc tam, tieši apsekošana un izvērtēšana ir ļoti nozīmīga.

Latvijā ir arī divas IBCLC, starptautiski sertificētas konsultantes, un vairākas LZVKA biedres ir ārstes, ja nepieciešama kāda specifiska palīdzība. Šai pat lapā arī atradīsiet labus, detalizētus bloga ierakstus par zīdīšanas pamatiem, atradināšanu, dažām problēmsituācijām. Seko līdzi arī @zidit.lv Instagram un Facebook.

Manu kolēģu blogi

Manas kolēģes Janas Biezās Zīdīšanas istabiņa ir pilna ar ļoti detalizētiem aprakstiem tieši bilžu sadaļā.

Īpaši par pozām, svaru, mammas uzturu utt. Janai ir arī blogs.

Vecmātes un dūlas Līgas Giniborgas blogs ir īpaši noderīgs arī skatījumam no emocionālās puses un arī daudz vērtīgas informācijas par vēlākiem zīdīšanas posmiem.

Vecmātes, dūlas un zīdīšanas konsultantes Anetes Baškevicas blogs, pilns ļoti vērtīgas informācijas.

Zāles un zīdīšana

Ja nākas lietot kādas zāles, sagribas nopietnāku skaistuma procedūru, atrodas neparastāka tēja vai uztura bagātinātājs, uzreiz skriešus šeit: E-lactancia.org. Lapu ir izveidojuši Spānijas pediatri, katram ierakstam ir detalizēts pamatojums ar atsaucēm uz pētījumiem, vai šo medikamentu drīkst vai nedrīkst lietot un augstāka riska gadījumos piedāvātas alternatīvas, ko jau atsevišķi izrunāt ar savu ārstu. Jāmeklē pēc aktīvās sastāvdaļas (Ibustar – ibuprofen). Pačukstēšu priekšā, ka atļautas ir praktiski visas biežāk lietotās zāles un diemžēl liela daļa ārstu padziļināti neinteresējas par zīdīšanu (kas ir saprotams, taču savu personīgo viedokli tad nevajadzētu izteikt), ik dienu tiek veikti jauni pētījumi un atklātas jaunas lietas. Atļautas ir ļoti liela daļa antibiotiku, anestēzija, tetovējumi, Covid vakcīnas, utt. Pati esmu vilkusi ārā telefonu zobārsta apmeklējuma laikā un strīdējusies ar ārsti, ka drīkstēšu turpināt zīdīt, bet var arī nestrīdēties un vienkārši aplūkot lapu 🙂
Nopietnāka izskata un vēl detalizētāka datu bāze ir ASV veidotā LactMed – Drug and Lactation Database.